O portálu
Book report jako další informační portál zřízený Metodickým centrem bude sloužit veřejnosti především jako archiv minulých ročníků NČKR, zároveň bude přinášet aktuální informace z oblasti knižní kultury.
Metodické centrum pro knižní kulturu a literární muzea při Památníku národního písemnictví a portál Book report
Metodické centrum pro knižní kulturu a literární muzea bylo zřízeno v roce 2014 za účelem stát se specializovaným odborným, informačním, metodickým a výzkumným pracovištěm pro obor knižní kultury a další příbuzné obory.
Památník národního písemnictví se jako jedna z nemnoha institucí v ČR podílel a podílí na sledování a reflexi knižní kultury. Mimo jiné tím, že navázal na tradici pořádat přehlídky nejkrásnějších českých knih, kterou založil v roce 1928 bibliofil Arno Sáňka, a pravidelnou přehlídku Nejkrásnějších českých knih roku (NČKR) kontinuálně organizuje od roku 1965. Posuzování řemeslného provedení knihy, hodnocení její estetické úrovně, zvláště míry invence ve výtvarném a grafickém zpracování knihy, to jsou základní hlediska pro reflexi současné knižní kultury v rámci soutěže. Oceněné knihy jsou prezentovány v PNP, na knižních veletrzích, festivalech a na dalších místech jako jsou např. muzea a knihovny. Rovněž se účastní soutěže o nejlepší knižní design světa, mezinárodních veletrhů a výstav.
Zpráva o knize
Charakteristickým rysem současného grafického designu je mnohost – písem, materiálů, barev – a bezprostřednost okamžité intervence do veřejného prostoru díky přístupnosti vhodných technologií na internetu.
Tradiční pohled na soulad mezi typografií a celkovým designem není popírán, zdánlivý chaos je intencí, vrstvení písma a obrazu jen odkrývá povahu nepřehledné současnosti, neboť typografie kromě své základní funkce zachycuje rovněž (dobový) pohyb a společenské změny.
Spolu s mnohostí prostředků a jejich přístupností se změnil i způsob práce designérů. Těžiště grafického designu se přesunulo z umělcova ateliéru do grafického studia, což často dokládá umístění názvu studia v tiráži hned vedle jména grafika nebo dokonce místo něj. Neznamená to ale, že by neexistovali solitéři, avšak jejich tvorba zasahuje přirozeně jen určitou výseč v široké oblasti grafického designu (především knižní grafiku), jehož dominantní část dnes představuje firemní design.
Žádná zpráva o knize nemůže nabídnout úplný pohled na knižní kulturu jako celek, může jen částečně pootevřít prostor pro osobní vhled i vidění na proměnlivost funkce knihy a variabilitu její vizuální podoby.