Zpráva o knize
Charakteristickým rysem současného grafického designu je mnohost – písem, materiálů, barev – a bezprostřednost okamžité intervence do veřejného prostoru díky přístupnosti vhodných technologií na internetu. Tradiční pohled na soulad mezi typografií a celkovým designem není popírán, zdánlivý chaos je intencí, vrstvení písma a obrazu jen odkrývá povahu nepřehledné současnosti, neboť typografie kromě své základní funkce zachycuje rovněž (dobový) pohyb a společenské změny. Spolu s mnohostí prostředků a jejich přístupností se změnil i způsob práce designérů. Těžiště grafického designu se přesunulo z umělcova ateliéru do grafického studia, což často dokládá umístění názvu studia v tiráži hned vedle jména grafika nebo dokonce místo něj. Neznamená to ale, že by neexistovali solitéři, avšak jejich tvorba zasahuje přirozeně jen určitou výseč v široké oblasti grafického designu (především knižní grafiku), jehož dominantní část dnes představuje firemní design.
Každá zpráva je dílčí, a tak ani zpráva o knize – byť o „nejkrásnější“ – nemůže poskytnout kompletnější přehled o knihách z hlediska jejich estetické dokonalosti, ani postihnout všechny nuance knižní podoby a různorodost produkce.
Soutěž o nejkrásnější knihy roku představovala vždy limitovanou část knižní produkce (do současnosti se ale nepodařilo zajistit reprezentativnější vzorek soutěžících knih). Důvody bývaly navíc také, a to zejména v období 1970 – 1989, ideologické… Žádná zpráva o knize nemůže nabídnout úplný pohled na knižní kulturu jako celek, může jen částečně pootevřít prostor pro osobní vhled i vidění na proměnlivost funkce knihy a variabilitu její vizuální podoby.
V roce 2015 jste přijal nabídku udělat pro Památník národního písemnictví výstavu k 50. výročí soutěže o Nejkrásnější české knihy roku. Proč jste do toho šel?
Byla to jedna z těch nabídek, které se neodmítají. Kromě toho, že jsem dostal příležitost navrhnout katalog k předchozímu ročníku jako každý, kdo v něm získá hlavní cenu v kategorii Výstavní katalog (je pravda, že jsem s Laboratoří tuto cenu obdržel již v minulosti a pokaždé jsem toto privilegium, tedy udělat vizuální kabátek katalogu, nevyužil, s jednou výjimkou v roce 1998), byla pro mě nabídka o to lákavější, že PNP oslavuje v letošním roce padesáté výročí soutěže. Krásná shoda náhod, navíc jde o knihu, téma, které asi ze všech odnoží grafického designu mám nejraději.
Z rozhovoru s Petrem Babákem pro časopis Biblio